Wysyłki

Padło pytanie o wysyłki. Bardzo ważny element obsługi klienta i zamówienia.

Pierwsza rzecz – to należy sprawdzić dokładnie w co twój produkt się zmieści i ile mniej więcej waży. Moje są małe i zazwyczaj mieszczą się w koperty bąbelkowe. Ale jeśli chodzi o większe rzeczy – to mówimy bardziej o paczkach.

Kolejna sprawa to sprawdzenie wszystkich możliwych opcji przesyłki. Krajowa, zagraniczna (fracht lub lotnicza), kurier. Ile kosztuje, ile trwa do jakich krajów. Koniecznie rób notatki. Do przesyłek kurierskich serdecznie polecam stronę https://www.transglobalexpress.co.uk/ która porównuje koszty przesyłek kurierskich w odniesieniu do konkretnych zapytań (jaka przesyłka, skąd – dokąd).

Ja osobiście wysyłam z Wielkiej Brytanii dlatego korzystam z usług Royal Mail, która jest okrutnie droga. W Polsce macie NAPRAWDE tanio! Jeśli chodzi o kurierów głównie korzystam z UPS albo TNT.

Ale Polskie doświadczenie też mam, więc coś tam wiem 🙂

Poczta Polska sprawia się, nie powiem. ALE NIGDY ale to NIGDY nie nadawajcie nic jako fracht morski. Dramat i przesyłka trwa miesiące (a przesyłka jakieś 20 groszy tańsza). Zawsze wszystko ma lecieć pocztą lotniczą; bezwzględnie. Polecona przesyłka krajowa idzie kilka dni a zagraniczna około dwóch tygodni. Najważniejsze – że macie tu bardzo rzetelną usługę śledzenia przesyłki. Prawie niemożliwe jest, żeby coś zginęło. Serio. Nie ma się czego bać. Byle poleconym.

To, czego się dowiedzieliśmy na temat opcji i kosztów przesyłek wpisujemy do polityki sklepu, automatycznej wiadomości po zakupie i do szablonów przesyłek. Tworzenie szablonów przesyłek w następnym poście!

Bardzo polecam zakup kopert czy tekturowych pudełek na zapas. Kupuję też od razu samoprzylepne kartki a4 z etykietami na których używając domowej drukarki drukuję swój adres i od razu te moje koperty nimi obklejam (więc zwrotny już jest). Nigdy nie piszę ręcznie adresu klienta bo łatwo o pomyłkę, różne obce nazwiska, ulice.. nie tylko ja się mogę pomylić, ale także Pani na poczcie lub w sortowni. Drukarka do etykiet to niemały wydatek, ale z całego serca go polecam. Moja (stołowa Dymo Label writer) służy mi już dwa lata i wciąż świetnie śmiga. Kopiuję sobie tylko dane adresowe podane przez klienta, wklejam w program drukarki, drukuję (sekunda) i mam gotowca bez pomyłek.

Jeśli chodzi o wysyłki krajowe – to wiadomo – dwa adresy – nadawca i odbiorca. (Na paczce paczkowa naklejka) . Na wszystkich przesyłkach zagranicznych – należy nakleić niebieską naklejkę poczty lotniczej. Dodatkowo na przesyłkach poza Unię Europejską należy nakleić naklejkę deklaracji celnej (CN22). Zarówno niebieskie naklejki jak deklarację celną czy paczkowe naklejki możemy dostać w dowolnej liczbie i za darmo na lokalnej poczcie.

Deklaracja celna tylko brzmi poważnie. Jednak w polityce sklepu NALEŻY dodać informację, że wszelkie ewentualne koszty celne pokrywa w całości kupujący. Ja sprzedaję głównie biżuterię (kod 71171900) i spinki do mankietów (kod 71171100) ale wystarczy wyszukać kodu tutaj  http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?issection=n&expandelem=&browsebutton=Przegl%C4%85daj+drzewo+nomenklatury&Country=———-&addinfo=UWA&Year=2017&Month=08&Day=21&startpos=1&ctmode=C#POS i wpisać w odpowiedną rubrykę.

Przesyłki polecone. Jak wiecie w Polsce musicie wypełnić druk na przesyłkę poleconą (jeśli nie wysyłacie dużo, polecam wyrobienie sobie pieczątki firmy i wbijać do kwitu za każdym razem, od razu macie już wypełniony blok nadawcy. Ale jeśli wysyłacie sporo, polecam zapytać na poczcie o książkę nadawczą.

Poczta Polska rozwija się porządnie. Teraz możecie robić różne rzeczy przez internet : https://www.envelo.pl/?utm_source=Poczta_Polska_SG&utm_medium=Kafelek&utm_campaign=PRZEZ_INTERNET Wystarczy założyć konto i jeśli macie drukarkę etykiet – to może nieźle hulać 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s